We use cookies.

Our website uses cookies to offer a better browsing experience, to provide social media features and to analyse traffic.
For further information, see our Privacy Policy.

Secondary School Teachers

Hannah Bevis
Hannah Bevis
Head of English Department
David Brinson
David Brinson
World Languages Dept., Head of Grade 11 & 12
Angelina Browning
Angelina Browning
English Department
Sarah Chevaillier
Sarah Chevaillier
English Department
María Cobo Medina
María Cobo Medina
Science Department
Eugene Collins
Eugene Collins
Head of Arts Department
Cyril Compeyron
Cyril Compeyron
Librarian
Mark de Jong
Mark de Jong
Mathematics Department
Franziska Deutsch
Franziska Deutsch
German Department, Head of Grade 7 & 8
Pauric Dooley
Pauric Dooley
Physical Education Department
Erin Kathleen Doyle
Erin Kathleen Doyle
English Department
Richard Drake
Richard Drake
Head of Mathematics Department
Andreas Drinnenberg
Andreas Drinnenberg
German/World Lang. Department
William Durham
William Durham
Science Department
Demet Özlem Finnegan
Demet Özlem Finnegan
Science Department
Michael Griffin
Michael Griffin
World Languages Department
Sara Hammoutene
Sara Hammoutene
Science Department
Anna Haraszti
Anna Haraszti
Mathematics Department
Charles Heinl
Charles Heinl
German Department
Sébastien Huet
Sébastien Huet
World Languages Department
Christy Jarvis
Christy Jarvis
Counselor
Sarah Kendrick
Sarah Kendrick
Arts Department
Sian Kinnear
Sian Kinnear
Head of Science Department
Ariane Koch
Ariane Koch
German Department, CAS Coordinator
Caitlyn Korinek
Caitlyn Korinek
Learning Support
Cassandra Krabbe
Cassandra Krabbe
Humanities Department
Andrea Krentzien
Andrea Krentzien
Head of German Department
Amelia Lawson
Amelia Lawson
English Department
Katja Malinowski
Katja Malinowski
Head of Humanities Department
Neil Mercer
Neil Mercer
Organisation for Learning Coordinator, IGCSE Coordinator
Priscilla Milasich
Priscilla Milasich
English/World Languages Department
Verónica Muriel
Verónica Muriel
Humanities Department, ToK Coordinator
Alexander Ness
Alexander Ness
Science Department
Daniel Oakes
Daniel Oakes
Science Department
Dana Pavisich
Dana Pavisich
Humanities Department
Dejana Petricic
Dejana Petricic
University & Career Counselor
Bart Pyszczek
Bart Pyszczek
Humanities Department
Michael Rathje
Michael Rathje
Substitute Teacher
Stefan Reichhardt
Stefan Reichhardt
German Department
Leigh-Anne Robinson
Leigh-Anne Robinson
Arts Department, Head of Grade 9 & 10
Maude Robitaille
Maude Robitaille
Head of World Languages Department
Dorian Rosso
Dorian Rosso
World Languages Department, IB DP Coordinator
Simran Sandhu
Simran Sandhu
Humanities Department
Karina Scott
Karina Scott
English Department
Dragos Simileanu
Dragos Simileanu
Humanities Department
Konstantinos Stavropoulos
Konstantinos Stavropoulos
Mathematics Department
Natasha Tolimir-Hoelzl
Natasha Tolimir-Hoelzl
German Department
Anke Voigt
Anke Voigt
Physical Education
Karin Wachter
Karin Wachter
German Department, MSA Coordinator
Dorothee Wagner
Dorothee Wagner
Arts Department
John Warkentin
John Warkentin
English Department
Joe Watson-Brooks
Joe Watson-Brooks
Physical Education, Head of Department PE
Eloise Williams
Eloise Williams
Arts Department, Learning Support
Jordan Wooler
Jordan Wooler
Mathematics Department
Agata Zaleszczyk
Agata Zaleszczyk
Arts Department