Primary Team

Amal Baaklini

Amal Baaklini
Upper Primary Counselor

Laura Beccherini

Laura Beccherini
Head of Student Support

Katherine Bernardo

Katherine Bernardo
2nd Grade Class Teacher

Connor Brennan

Connor Brennan
4th Grade Class Teacher, English Coordinator

Irina Bucur-Marcu

Irina Bucur-Marcu
Learning Support Teacher, Science Coordinator, 5th Grade Team Leader

Alexandra Busch

Alexandra Busch
GAL Teacher

Liz Caravaca

Liz Caravaca
Learning Support Teacher

Michelle Cormier

Michelle Cormier
Small Group Support Teacher, G1-3 Math Coordinator

Lauren Cox

Lauren Cox
1st Grade Class Teacher

Gwen Dalton

Gwen Dalton
Art Teacher, Arts Coordinator

Roberta de Carvalho Klose

Roberta de Carvalho Klose
Substitute Teacher

Lauren de Cort

Lauren de Cort
1st Grade Class Teacher, 1st Grade Team Leader

Alicia de Courcy

Alicia de Courcy
Library Media Teacher

Craig Devine

Craig Devine
3rd Grade Class Teacher

Heather Dolman

Heather Dolman
4th Grade Class Teacher, 4th Grade Team Leader

Rana Douglas

Rana Douglas
Library Manager

Karen El Falaki

Karen El Falaki
Drama Teacher

Alper Emin

Alper Emin
German Teacher

Carol Anne Fecke

Carol Anne Fecke
German Teacher, GAL Teacher

Lauren Finno

Lauren Finno
2nd Grade Class Teacher

Maeve Forkan

Maeve Forkan
6th Grade Class Teacher

Livia Gude

Livia Gude
5th Grade Class Teacher

Monika Henley

Monika Henley
EAL Teacher

Daniel Kaufhold

Daniel Kaufhold
GAL Teacher

Laura Kingscott

Laura Kingscott
5th Grade Class Teacher

Jillian Klueber

Jillian Klueber
German Teacher

Kathleen Kuracina

Kathleen Kuracina
1st Grade Class Teacher

Melissa Lake

Melissa Lake
6th Grade Class Teacher, G4-6 Math Coordinator

Nicholas Loepp

Nicholas Loepp
1st Grade Class Teacher

Jeannette Luther

Jeannette Luther
2nd Grade Class Teacher

Magdalena Madörin

Magdalena Madörin
German Teacher

Fabiane Mariano Recker

Fabiane Mariano Recker
2nd Grade Class Teacher

Eleri Markham

Eleri Markham
EAL Teacher

Ashanti Maunder

Ashanti Maunder
5th Grade Class Teacher

Jennifer McManus

Jennifer McManus
Learning Support Teacher

Mojca Milek

Mojca Milek
Art Teacher

Marta Niedzielska

Marta Niedzielska
German Teacher

Robert Noijen

Robert Noijen
5th Grade Class Teacher

Katarina Petrikova

Katarina Petrikova
3rd Grade Class Teacher

Talia Post

Talia Post
EAL Teacher

Katarzyna Reszel

Katarzyna Reszel
3rd Grade Class Teacher, 3rd Grade Team Leader

Ben Rollman

Ben Rollman
3rd Grade Class Teacher

Caitlin Roseum

Caitlin Roseum
Lower Primary Music Teacher

Jessica Sarmias

Jessica Sarmias
EAL Teacher

Jane Sayner

Jane Sayner
Small Group Support Teacher

Kellie Soendergaard

Kellie Soendergaard
Lower Primary Counselor

Astrid Stallkamp-Scheel

Astrid Stallkamp-Scheel
German Teacher

Malte Steinberg

Malte Steinberg
Physical Education Teacher

Demetrius Stewart

Demetrius Stewart
6th Grade Class Teacher

Michael Stockton

Michael Stockton
Substitute Teacher

Elanora Sullivan

Elanora Sullivan
4th Grade Class Teacher

Yeliz Sür

Yeliz Sür
German Teacher

Kathrin Taubert

Kathrin Taubert
GAL Teacher

Clare Treacey

Clare Treacey
Upper Primary Music Teacher

Andrew Turner

Andrew Turner
6th Grade Class Teacher, 6th Grade Team Leader

Anke Voigt

Anke Voigt
Head of Physical Education

Nicole von Asmuth

Nicole von Asmuth
German Teacher

Holly Wagner

Holly Wagner
4th Grade Class Teacher

Anne Weihermann

Anne Weihermann
German Teacher

Monica White

Monica White
Physical Education Teacher

Sergej Yatsenka

Sergej Yatsenka
German Teacher