Primary Team

Daria Bannikova Charikova

Daria Bannikova Charikova
1st Grade Class Teacher

Szabina Baranyai

Szabina Baranyai
German Teacher

Laura Beccherini

Laura Beccherini
Head of Student Support

Daniela Berenato

Daniela Berenato
Class Teacher

Katherine Bernardo

Katherine Bernardo
2nd Grade Class Teacher

Connor Brennan

Connor Brennan
4th Grade Class Teacher, English Coordinator

Irina Bucur-Marcu

Irina Bucur-Marcu
Learning Support Teacher

Alexandra Busch

Alexandra Busch
GAL Teacher, Progress Leader Gr. 3 & 4

Ezra Caravaca

Ezra Caravaca
Learning Support Teacher

Jennifer Carney

Jennifer Carney
4th Grade Class Teacher

Michelle Cormier

Michelle Cormier
Small Group Support Teacher, G1-3 Math Coordinator

Lauren Cox

Lauren Cox
1st Grade Class Teacher

Gwen Dalton

Gwen Dalton
Art Teacher, Head of Arts & Music

Lauren de Cort

Lauren de Cort
1st Grade Class Teacher

Alicia de Courcy

Alicia de Courcy
Library Media Teacher

Craig Devine

Craig Devine
3rd Grade Class Teacher

Heather Dolman

Heather Dolman
4th Grade Class Teacher

Rana Douglas

Rana Douglas
Library Manager

Karen El Falaki

Karen El Falaki
Drama Teacher

Mona El Said

Mona El Said
German Teacher

Carol Anne Fecke

Carol Anne Fecke
GAL Teacher

Lauren Finno

Lauren Finno
2nd Grade Class Teacher

Maeve Forkan

Maeve Forkan
6th Grade Class Teacher

Livia Gude

Livia Gude
5th Grade Class Teacher

Monika Henley

Monika Henley
EAL Teacher

Lara Hoekstra

Lara Hoekstra
2nd Grade Class Teacher

Sofia Kaiser-Bahri

Sofia Kaiser-Bahri
German

Daniel Kaufhold

Daniel Kaufhold
GAL Teacher

Laura Kingscott

Laura Kingscott
6th Grade Class Teacher, Progress Leader Gr. 5 & 6

Kathleen Kuracina

Kathleen Kuracina
1st Grade Class Teacher

Nicholas Loepp

Nicholas Loepp
1st Grade Class Teacher

Jeannette Luther

Jeannette Luther
2nd Grade Class Teacher

Magdalena Madörin

Magdalena Madörin
German Teacher

Fabiane Mariano Recker

Fabiane Mariano Recker
2nd Grade Class Teacher

Ashanti Maunder

Ashanti Maunder
5th Grade Class Teacher

Jennifer McManus

Jennifer McManus
Learning Support Teacher

Mariana Michelena

Mariana Michelena
Upper Primary Counselor

Mojca Doria

Mojca Doria
Art Teacher

Robert Noijen

Robert Noijen
5th Grade Class Teacher

Gioia Pellegrini

Gioia Pellegrini
5th Grade Class Teacher

Katarina Petrikova

Katarina Petrikova
3rd Grade Class Teacher

Katarzyna Reszel

Katarzyna Reszel
3rd Grade Class Teacher, Science Coordinator

Ben Rollman

Ben Rollman
3rd Grade Class Teacher

Caitlin Roseum

Caitlin Roseum
Lower Primary Music Teacher

Susanne Röseler

Susanne Röseler
German Teacher

Jessica Sarmias

Jessica Sarmias
EAL Teacher

Kellie Soendergaard

Kellie Soendergaard
Lower Primary Counselor

Malte Steinberg

Malte Steinberg
Physical Education Teacher

Demetrius Stewart

Demetrius Stewart
6th Grade Class Teacher

Michael Stockton

Michael Stockton
Substitute Teacher

Yeliz Sür

Yeliz Sür
German Teacher

Kathrin Taubert

Kathrin Taubert
GAL Teacher

Kateryna Tetenko

Kateryna Tetenko
German Teacher

Clare Treacey

Clare Treacey
Upper Primary Music Teacher

Anke Voigt

Anke Voigt
Head of Physical Education

Nicole von Asmuth

Nicole von Asmuth
Head of German, Progress Leader Gr. 1 & 2

Anne Weihermann

Anne Weihermann
German Teacher

Yvonne Wenzel

Yvonne Wenzel
German Teacher

Monica White

Monica White
Physical Education Teacher