Secondary School Teachers

Hannah Bevis
Hannah Bevis
English Department, Head of Grade 7 & 8
Emily Bowden
Emily Bowden
English Department
David Brinson
David Brinson
World Languages Dept., Head of Grade 11 & 12
María Cobo Medina
María Cobo Medina
Science Department
Eugene Collins
Eugene Collins
Whole School Arts Coordinator
Cyril Compeyron
Cyril Compeyron
Librarian
Mark de Jong
Mark de Jong
Mathematics Department
Franziska Deutsch
Franziska Deutsch
German Department
Erin Kathleen Doyle
Erin Kathleen Doyle
English Department
Richard Drake
Richard Drake
Mathematics Department
Andreas Drinnenberg
Andreas Drinnenberg
World Languages Department
William Durham
William Durham
Science Department
Selen Egit
Selen Egit
Humanities Department
Demet Özlem Finnegan
Demet Özlem Finnegan
Science Department
Peter Fleming
Peter Fleming
Arts Department
Mariella Gatter
Mariella Gatter
German Department
Anna Haraszti
Anna Haraszti
Mathematics Department
Sébastien Huet
Sébastien Huet
World Languages Department
Christy Jarvis
Christy Jarvis
Counselor
Susannah Johnson
Susannah Johnson
English Department
Sarah Kendrick
Sarah Kendrick
Arts Department
Caitlyn Korinek
Caitlyn Korinek
Learning Support
Cassandra Krabbe
Cassandra Krabbe
Humanities Department
Andrea Krentzien
Andrea Krentzien
Head of German Department, MSA Coordinator
Katja Malinowski
Katja Malinowski
Head of Humanities Department
Felicity Mangan
Felicity Mangan
Arts Department
Gianfranco Marletta
Gianfranco Marletta
Head of Mathematics Department
Carmen Mena
Carmen Mena
Science Department, Head of Science Department
Neil Mercer
Neil Mercer
Organisation for Learning Coordinator, IGCSE Coordinator
Verónica Muriel
Verónica Muriel
Humanities Department, ToK Coordinator
Daniel Oakes
Daniel Oakes
Science Department, CAS Coordinator
Allison Perkin
Allison Perkin
Head of English Department
Dejana Petricic
Dejana Petricic
University & Career Counselor
Bart Pyszczek
Bart Pyszczek
Humanities Department
Michael Rathje
Michael Rathje
Substitute Teacher
Stefan Reichhardt
Stefan Reichhardt
German Department
Sasha Ricker
Sasha Ricker
Mathematics Department
Leigh-Anne Robinson
Leigh-Anne Robinson
Arts Department, Head of Grade 9 & 10
Maude Robitaille
Maude Robitaille
Head of World Languages Department
Dorian Rosso
Dorian Rosso
World Languages Department, IB DP Coordinator
Simran Sandhu
Simran Sandhu
Humanities Department
Claire Schillinger
Claire Schillinger
Deputy Head of Humanities Department
Karina Scott
Karina Scott
English Department
Uta Silverthorne
Uta Silverthorne
German Department
Jeremy Sullivan
Jeremy Sullivan
Science Department
Natasha Tolimir-Hoelzl
Natasha Tolimir-Hoelzl
German Department
David van Deynse
David van Deynse
Sports Director
Anke Voigt
Anke Voigt
Physical Education
Karin Wachter
Karin Wachter
German Department
Eloise Williams
Eloise Williams
Learning Support
Agata Zaleszczyk
Agata Zaleszczyk
Substitute Teacher